Buurtsportcoach van het jaar: Manon Morelissen
Manon Morelissen heeft de Stimuleringsprijs ‘Buurtsportcoach van het jaar’ 2024-2025 ontvangen. Manon is als buurtsportcoach bij de Sportadviesgroep werkzaam in de gemeente Huizen. Met haar energie en enthousiasme zorgt zij dat er wekelijks veel inwoners in beweging komen, van jong tot oud. Manon is een verbinder die goed luistert naar wat mensen nodig hebben en weet inwoners te motiveren om in beweging te komen.
Het thema voor de verkiezing van Buurtsportcoach van het jaar was dit jaar ‘sociale en mentale impact’. Manon werkt als verbindende kracht vol passie om verschillende doelgroepen in beweging te krijgen: van peutergym tot beweeggroepen voor senioren en kwetsbare ouderen, van fietstochten via Doortrappen tot het betrekken van statushouders bij sport en beweging. In alles wat ze doet staat verbinding centraal: elkaar leren kennen en samen stappen zetten.
Een thema dat haar bijzonder aan het hart gaat, is valpreventie. Door het gesprek aan te gaan, goed te luisteren en mensen op hun gemak te stellen, lukt het haar vaak om hen te motiveren deel te nemen aan een passend beweegaanbod. Dat geeft Manon veel voldoening – juist omdat het verschil dat we maken soms klein lijkt, maar voor de persoon zelf groot is.
Manon is dankbaar dat ze als buurtsportcoach mag bijdragen aan een gemeente waarin mensen elkaar ontmoeten, zich gezien voelen en samen werken aan gezondheid, vertrouwen en plezier in bewegen.
Fleur van der Kleij (Wethouder): ‘Manon maakt elke dag het verschil, daarom verdient zij de titel Buurtsportcoach van het Jaar!’
Cultuurcoach van het jaar: Elise van der Laan
Dit jaar organiseerde LKCA (het Landelijk Kenniscentrum Cultuureducatie en Amateurkunst) de eerste Cultuurcoach-van-het-Jaar verkiezing, om de waarde van cultuurcoaches in de schijnwerpers te zetten. De prijs werd donderdag 4 december uitgereikt in Omnisport, Apeldoorn, gelijktijdig met de verkiezing voor de Buurtsportcoach van het Jaar.
Een landelijke jury met experts uit het culturele werkveld koos drie finalisten voor een shortlist. Hieruit werd, door middel van een stemronde, Elise van der Laan verkozen tot Cultuurcoach van het Jaar.
Elise is werkzaam als cultuurcoach voor Sociaal Werk De Schans in de gemeente Westerkwartier (Groningen). Hier brengt ze partijen bij elkaar, wakkert initiatieven aan en verbindt cultuur met maatschappelijke vraagstukken. Elise zet onder andere theater in om sociale en mentale impact te bereiken: in samenwerking met de buurtsportcoach en een buurtmaatschappelijk werker organiseerde ze bijvoorbeeld een voorstelling over de acceptatie van homoseksualiteit binnen teams en verenigingen. Een voorstelling over het puberbrein gaf ouders inzicht in het mentale welbevinden van leerlingen op de middelbare school.
Over het winnen van de prijs zei ze: “Fantastisch om deze titel te mogen winnen. We hebben het mooiste vak wat er is. Ik noem mijzelf altijd een cultuurjunkie, want de mooiste verslaving is die van kunst en cultuur. Ik hoop dat ik er nog heel veel mensen kennis mee mag laten maken.”
De andere twee genomineerde cultuurcoaches op de shortlist waren Michiel van der Zanden, die namens Cultuurplaats één van de cultuurcoaches binnen de gemeente Gilze en Rijen (Noord-Brabant) is, en Djodjie Rinsampessy, cultuurcoach bij welzijnsorganisatie Vaart Welzijn in de gemeente Assen (Drenthe).